Укрок на тем"До роковин Голодомору 1932-1933 р.р."

   КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД МИКОЛАЇВСЬКА СЕРЕДНЯ ШКОЛА № 2

 

 

 

 

 

  

 

 

                                                                                            

          ВІДКРИТИЙ УРОК    ДО РОКОВИН                

 

           ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 РОКІВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТЕМА:   Вічна пам’ять жертвам Голодомору 1932-1933 років

МЕТА:

1.     Висвітлити проблему голодомору на Україні в 1932-1933 роках

2.     Виховувати в учнів повагу до людей, які стали жертвами всенародної трагедії

Обладнання:

результати анкетування серед земляків літнього віку, виставка книг про голодомор, карта України, стенди з додатковим матеріалом до теми, таблиці з інформацією про голодомор.

Тип уроку: урок-реквієм

 

                                           Хід уроку

                                     ЕПІГРАФ УРОКУ

                       Ні труни, ні хрестів,

                       І не тризни!

                      Прямо в яму

                                 Навіки віків!

                      Чорна сповідь моєї Вітчизни.

                      І її затамований гнів.

                                               А.Листопад

І.Повідомлення теми, мети уроку.

За тисячі літ існування судилося українському народу пережити силу-силенну нашесть, спустошень, зрад і варварських знущань, але те пекло, що спіткало Україну в 1932-1933 роках ні з чим порівняти у світовій історії.Штучний голод забрав життя багатьох мільйонів жителів України- страшна трагедія , пам’яті якої присвячується наш урок.

 

 

 

ІІ.Робота над темою уроку.

1.Робота над змістом плакату.

Всього померло від голоду- від 5 до 9 млн.

У 1933 році  *  щодня помирало від голоду 25 тис. чоловік,

                      *  щогодини – 1 тисяча, щохвилини - 25 чоловік.

2.Робота з історичними джерелами.

Учні зачитують уривки з повісті В.Гросмана “Все минає”

“…Я дізналась пізніше- тихо стало в селі нашому.І дітей не чути .Не вили.Не було кому.Дізналась, що пшеницю військо косило .Їм роз’яснили , що епідемія була…”

2.Аналіз причин голодомору.

Ви почули лише один із трагічних епізодів 1933 року на Україні.

·        Проблемне запитання

-         Як могло статися так, що регіон, який здавна славився дорідним хлібом, став регіоном голодної смерті.

            Виступи учнів з рефератами. Аналіз причин голодомору.

·        Зачитують уривки з історичних джерел про факти голодомору.

·        Факти голодомору в с.Миколаївка. Результати анкетування односельчан.

·        Архівні дані про голодомор.

3.Літературно-монтажна композиція

Здихали люди, як коні

Вмирали коні, як люди

Голод був у законі

На Україні повсюду.

                   Не надривалися дзвони,
                   Несучи людям печаль,

                  Коли вмирають мільйони,

                  Одного не жаль.

 

Тихо стогнала Вкраїна

В сумі, без зради і зла

Смерті голодна руїна

В душу народу вповзла.

      Молітеся палко

     Видзвонюйте , дзвони:

    Одне життя жалко,

    А їх же мільйони.

3.     Аналіз літературних творів про голодомор.

·        В.Барка, роман “Жовтий князь”

·        О.Міщенко “Безкровна війна”

·         М.Руденко. Поема “Хрест”. 

4.     К.Мотрич. Молитва за убієнних голодом.

ІІІ. Підсумок уроку.

1.Слово вчителя.

І ще пам’ятає Україна своїх святих мучеників.І буде пам’ятати вічно.В 1990 році біля Лубен насипали Курган скорботи на горі Зажури.Поставили Хрест як символ розп’яття

Українського народу, як невмирущу пам’ять нащадків.

Звучить мелодія Моцарта “Реквієм”

Учні запалюють свічки. Вклонімося праху людей ,що вмерли від голоду у 1932-1933р.р. ,запалимо поминальні свічки. Хай настане ера милосердя в душах людей, ера любові до ближніх наших.

                      Нет, и не под чуждым небосводом

                      И не под защитой чуждых крыл,

                      Я была тогда с моим народом,

                      Там, где мой народ, к несчастью был.

 

Подобається